پشتیبانی محصولات

[email protected]

تیم پشتیبانی سایت عمران شریف به صورت 24 ساعته پاسخگو خواهد بود. برای دریافت مجدد فایل های خریداری شده و پیگیری پرداخت، با ایمیل بالا و همچنین با کلیک بر روی آیکن زیر در تلگرام با ما در تماس باشید.

tele

اخرین نسخه نرم افزار ها

safe_logo_i1

etabs_logo_i1

th


 

آمار

دسته‌ها

با قسمت دوم مراحل اخذ پذیرش با شما همراه هستیم. قسمت ۱:زمان مناسب برای اقدام را از دست ندهید. در این قسمت با انواع ازمون های زبان که اغلب مورد نیاز برای پروسه پذیرش می باشد، اشنا می شویم.

 • آزمون جی آر ای عمومی ( GRE General )
 • آزمون جی آر ای موضوعی ( GRE Subject )
 • آزمون جیمَت ( GMAT )
 • آزمون تافل ( TOEFL )
 • آزمون آیلتس ( IELTS )
 • آزمون تی اس ای ( TSE )
 • آزمون اِم کَت ( MCAT )
 • آزمون اِس اِی تی ( SAT )
 • آزمون ام سی اچ ای ( MCHE-MSRT )
 • آزمون اِل سَت ( LSAT )
راهنمای اخذ پذیرش-apply

راهنمای اخذ پذیرش-apply

به سه مورد از مهمترین این ازمون ها یعنی TOEFL و GRE و IELTS میپردازیم.

آزمون تافل ( TOEFL ) یکی از چندین آزمون بین المللی است که موسسه‌ی ETS برگزار می‌نمايد. هدف ازاین آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌های چهارگانه ی خواندن، شنيدن،سخن گفتن،ونوشتن است.این آزمون در حال حاضر به دو شکل PBT و iBT برگزار می شود. سابقا آزمون ديگري به نام CBT برگزار مي شد كه به مرور زمان با پيدايش اينترنت و فرآيند تسهيل آزمون ها در سرتا سر دنيا ، توسط آزمون iBT جایگزین شد.آزمون PBT نیز به تدریج در حال منسوخ شدن ميباشد و تعداد برگزاري آزمون هاي آن فقط در كشورهايي كه دسترسي به اينترنت ساده نيست ، به تعداد محدود همچنان ادامه دارد.توصيه مي شود اگر در ابتداي مسير هستيد بررسي هاي لازم را در جهت مشكلاتي كه ممكن است در مسير اين آزمون باشد بررسي نموده و با علم به اين قضيه آن را انتخاب نماييد.چرا كه در مقام مقايسه با آزمون iBT اين آزمون در تعداد بسيار كمتري برگزار مي شود. همچنين برخي دانشگاه ها و اساتيد با علم بر اينكه اين آزمون مانند iBT بخش گفتاري شما را مورد سنجش قرار نمي دهد ، در طي فرآيند درخواست پذيرش ،شمارا موظف به شركت در مصاحبه ي تلفني يا اينترنتي مي كنند. لذا شركت در آزمون PBT عملا در بيشتر موارد راه مناسبي در جهت پنهان سازي ضعف گفتاري شركت كننده نخواهد بود .

آزمونهاي تافل به ترتيب اولويت و اهميت به صورت ذيل دسته بندي مي شوند:

 • ۱ . آزمون اینترنتی تافل ( Internet Based TOEFL – iBT )
 • ۲ . آزمون کامپیوتری تافل ( Computer Based TOEFL – CBT )
 • ۳ . آزمون ورقه ای تافل ( Paper Based TOEFL – PBT )

۱٫ آزمون اینترنتی تافل

تفاوت عمده ی آزمون iBT با دو نوع دیگر تافل ، افزوده شدن بخش Speaking و حذف بخش Structure از آن مي باشد. سیاست سازمان ETS آن است که این آزمون را رفته رفته جایگزین امتحان PBT نماید. شیوه ی سنجش در این آزمون واقعی‌تر است و هر ۴ مهارت زبان در آن مورد سنجش قرار می‌گیرند. در حال حاضر تمامی دانشگاه‌ها هر دو آزمون PBT و iBT را می‌پذیرند اما به کسانی که به دنبال دریافت Teacher Assistantship هستند توصیه می‌شود تا در آزمون نوع iBT شرکت نمايند چرا كه يكي از شرايط پذيرش شما به عنوان استاديار نمره ي بخش گفتاري مي باشدو برخي دانشگاه ها حتي براي اين مورد حداقلي براي مثال نمره ي ۲۲ رامعين ميكنند. در ابتدای ظهور امتحان iBT تصور دانش‌آموختگان بر این باور بود كه این امتحان از لحاظ ارزیابی سخت‌تر است، اما امروزه می‌توان مزیت‌های فراوانی همچون دسترسي به زمان‌های متعدد ثبت‌نام،وجود مراكز آزمون متعدد در شهرهای مختلف ايران ، تقويت اعتماد بنفس شركت كننده از اين جهت كه در كلاسهاي زبان خارجي در آينده مشكلي از جهت فهم دروس نخواهد داشت و كوتاه بودن زمان آماده شدن نمرات و گزارش به دانشگاه هاي مورد نظر را اشاره نمود.در این آزمون شما قادر خواهيد بود مهارت هاي فردي خود را در جهت نت برداري ، درك مطالب ، تلفيق مطالب درك شده و شنيده شده در يك مجموعه نوشتاري واحد و تسلط در برقراري ارتباط با افرادي كه به زبان انگليسي مكالمه مي كنند ، تقويت نماييد.این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره ای تشکیل شده است و تقریبا ۴ ساعت به درازا می کشد. نمره این امتحان از ۱۲۰ می باشد و نمره بالای ۱۰۰ در این امتحان در اكثر موارد نمره خوبی تلقي مي شود. اگر چه بخش Structure‌ به صورت يك بخش مجزا در اين آزمون مشاهده نمي شود اما بايد در نظر داشته باشيد كه در قسمت گفتار و نوشتار شما به دانش در زمينه ي ساختار نياز داريد بنابراين براي آماده سازي براي اين آزمون توصيه مي شود ابتدا مدتي دامنه ي لغت خود را به كمك كتب مرجع تقويت نموده و ضعف خود در بخش گرامر را نيز برطرف نموده سپس به تقويت مهارت هاي چهارگانه بپردازيد. قطعا تقويت گرامر به شما كمك ميكند تا در بخش نوشتار جملاتي زيباتر و با گرامري در سطح بالاتر بكار برده و خود را شايسته ي دريافت نمره ي بالاتر از طرف داوران ETS نماييد. دقيقا اين مورد در بخش گفتار نيز قابل توجه خواهد بود.ايرادات گرامري پيش پا افتاده در بخش گفتار تا حدودي چشم پوشي مي شود اما اشكالات گرامري بزرگ تاثير بدي در نمره ي شما در اين بخش خواهد گذاشت.گرامري كه براي اين آزمون نياز است نه خيلي سطح بالا بوده و نه خيلي ابتدايي. بهترين كتابي كه پاسخگوي نياز گرامري شما خواهد بود كتاب: ((Grammar In Use (Intermediate) آقاي مورفي ميباشد. شما مختاريد از كتب پيشرفته تر استفاده نماييد و نمرات بالاتري كسب نماييد اما تجربه نشان ميدهد كه اين كتاب بيشتر نيازهاي موجود را برطرف مينمايد.

نحوه ثبت نام ، لغو و تغییر زمان آزمون TOEFL IBT :

رای ثبت نام تافل iBT ابتدا با وارد کردن اطلاعات خود در سایت ETS ، یک پروفایل برای خود ایجاد کرده و سپس با جستجو می توان تاریخ مناسب خود را در مرکز مورد نظر (چنانچه جای خالی داشته باشد) انتخاب کرده و با پرداخت هزینه ثبت نام، آزمون مورد نظر را ثبت کرد. پرداخت هزینه به دو صورت امکانپذیر هست: پرداخت بوسیله ووچر، پرداخت بوسیله کارت اعتباری. ووچر یک عدد ۱۶ رقمی است که توسط مراکز برگزار کننده تافل در ایران به داوطلبان فروخته می شود. همچنین امکان خرید اینترنتی آن بوسیله کارتهای عضو شتاب امکانپذیر است. ثبت نام با کارتهای اعتباری بوسیله پرداخت آنلاین هزینه ثبت نام توسط کارتهای اعتباری بین المللی مثل Visa، Master و غیره امکانپذیر است.

بر اساس اطلاعیه ETS ووچر فقط تا نوامبر معتبر خواهد بود و پس از آن فقط با ویزاکارت و مسترکارت ثبت نام در این آزمون میسر خواهد بود

تغییر زمان آزمون از طریق پروفایل ETS و با استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی با پرداخت جریمه صورت می گیرد. میزان جریمه تغییر زمان آزمون ۶۰ دلار است. برای لغو آزمون، نصف هزینه ثبت نام به فرد مسترد می گردد. تا سه روز قبل از آزمون امکان حذف و یا تغییر زمان آزمون وجود دارد

مدارک مورد نیاز برای حضور در جلسه آزمون TOEFL IBT :

بر اساس بولتن ETS کارت شناسایی عکسدار داوطلب که حاوی امضای فرد باشد مورد نیاز است. با این حال به جز چند مرکز خاص ، داشتن کارت شناسایی عکسدار معمولاً کفایت می کند . داوطلبان باید قبل از حضور در جلسه در مورد مدارک لازم اطمینان حاصل کنند تا در روز آزمون به مشکلی برنخورند .

منابع مورد نیاز آزمون تافل اینترنتی ( TOEFL IBT ) :

منابع لازم برای آمادگی در آزمون تافل بسیار متنوع و زیاد هستند . بخصوص برای iBT تعداد منابع بیشتر از pbt می باشد . در زیر لیستی از این منابع تهیه شده است . لازم به ذکر است که برای iBT چند نمونه نرم افزار شبیه ساز آزمون از طرف منتشر کنندگان مطرح کتب تافل ( Barron’s ، Kaplan ، Cambridge ، ETS ، Longman ) ساخته شده که این نرم افرازها به دلیل شباهت زیاد به محیط آزمون اصلی و تفاوت تست زدن بر روی کاغذ و پشت کامپیوتر ، به شدت توصیه می شوند .

 • North Star building skills for the TOEFL iBT » High Intermediate  :

براي كساني كه تا به حال آزمون تافل نداده اند و اخيرا كتابهايي مانند New Interchange‌يا Top Notch را به پايان رسانده اند شروع خوبي خواهد بود. اين كتاب مروري بر مهارت هاي آزمون دارد و ميتوان آن را قبل از كتاب لانگم مطالعه نمود .

 • Longman TOEFL iBT :

از جمله منابع مفید برای آزمون تافل بخصوص برای شروع و یا افرادي با سطح زبان نه چندان بالا می باشد. سطح سوالات آن از آزمون واقعی پایین تر است.يكي از قابليت هاي خوب اين كتاب داشتن نرم افزار شبيه سازي شده ي آزمون تافل مي باشد.اگر شخص تمايل به حضور در كلاس هاي تافل نداشته باشد اين كتاب بهترين مرجع براي آغاز آموزش شيوه ي پرسش ها در آزمون مي باشد.

 • Delta’s Key to the Next Generation TOEFL Test » Advanced Skill Practice for the iBT :

دارای آموزش بخش به بخش مهارت های لازم جهت آمادگی آزمون است. این کتاب عموماً از کتاب Barron’s ساده تر و از Longman سخت تر تلقی می شود.ميتوان به جرات گفت اين كتاب يكي از مهمترين رفرنس هاي توصيه شده است و مطالعه ي دقيق آن دانش خوبي در مورد علوم مورد سوال در تافل در اختيار خواننده قرار مي دهد .

 • Barron’s How to Prepare for the TOEFL :

از جمله معروف ترین منابع این امتحان است که دارای بخش آموزش مهارت های مختلف و تست های فراوان است.مهارت هاي آموزش داده شده در اين كتاب با كتاب دلتا متفاوت است. به اين صورت كه در اين كتاب بيشتر نويسنده بر روي تقويت مهارت هايي مانند نت برداري ، تشخيص ايده ي اصلي ، و….كار ميكند در صورتيكه در كتاب دلتا شما دقيقا با سوالاتي كه در آزمون ديده خواهد شد از قبل آشنا ميشويد.در اصل كتاب باروزن دو بخش داري. يك بخش شامل آموزش مهارت هاي گفته شده و بخش دوم ۷ سري كامل آزمون هاي تافل مي باشد. از مزاياي ديگر اين كتاب نرم افزار شبيه سازي شده ي آن است كه ميتوانيد ۷تست هاي كامل را در آن پيگيري نماييد. سطح امتحان واقعی تا حدودی نزدیک به تست های این کتاب مي باشد. قسمت شنيداري اين كتاب نسبت به منابع ديگر قويتر بوده و بشدت توصيه ميشود.

 • ETS Official Guide to iBT TOEFL :

اگرچه تست های این کتاب کمی ساده تر از آزمون واقعی هستند، اما از نظر نوع سوالات شبیه آزمون واقعی می باشند. نظرات نمره دهندگان ETS به نمونه های واقعی writing و speaking داوطلبان بسیار آموزنده است.اين كتاب نيز داراي نرم افزار شبيه سازي شده مي باشد.

 • Mastering skills For The TOEFL iBT :

كتابي بسيار خوب با تمرينات بسيار در ۴ مهارت مورد نياز مي باشد. تمرينات شنيداري اين كتاب ميتواند گامي مفيد در جهت تقويت مهارت شنيداري شما باشد. اگر تا روز آزمون فرصت زيادي داريد از بخش شنيداري اين كتاب چشم پوشي نكنيد.

 • Cambridge Preparation for the TOEFL :

كتاب كمبريج از نظر ساختار و رويكرد آموزشي بسيار به دلتا شبيه مي باشد. لذا كسي كه دلتا را آموزش ديده بهتر است از تستهاي كامل نرم افزار شبيه سازي شده ي كمبريج كه بسيار توصيه شده است استفاده نمايد. نرم افزار شامل ۷ دوره تست هاي كامل است كه شما را با محيط آزمون آشنا ميسازد.

 • The Complete Guide To The TOEFL Test,iBT Edition :

اين كتاب به كتاب تامسون معروف مي باشد و براي كساني كه به زمان زيادي تا آزمون دارند و به دنبال ممارست بيشتر هستند مرجع مناسبي است.

 • KAPLAN Internet-Based TOEFL :

كاپلان يكي ديگر از مراجع بنام اين آزمون است. موردي كه اكثرا در باب اين كتاب اشاره ميگردد اين است كه سطح اين كتاب كمي از آزمون اصلي دشوار تر است. در كنار آن يك نرم افزار شبيه سازي شده وجود دارد كه داراي ۴ دوره تست هاي كامل مي باشد. شما ميتوانيد براي ممارست بيشتر از اين نرم افزار بهره ببريد.

»»» اگر به دنبال يك كتاب خوب در زمينه ي نوشتار مي گرديد مي توانيد با كتاب هاي زير شروع كنيد :

 • How To prepares For The TOEFL ESSAY :

اين كتاب از انتشارات بارونز بوده و فقط به قسمت Independent آزمون مي پردازد. شما قادر خواهيد بود ۱۸۵ انشاء در موضوعات مختلف در انتهاي آن بيابيد.

 • Writing For The TOEFL iBT :

اين كتاب پس از كتاب بالا منتشر شد و قسمت Integrated ‌را نيز در بر دارد.اگر اين كتاب را تهيه نماييد نيازي به تهييه ي كتاب بالا نيست چون آن را پوشش مي دهد .

 • Answers to all TOEFL Essay Questions :

اين كتاب در مورد رايتينگ بسيار مفيد بوده و داراي ۴۵۰ انشا مي باشد. با مطالعه ي دقيق آن شما قارد خواهيد بود با ساختار انشا نويسي در اين آزمون به صورت تجربي آشنا شويد.

»»» اگر بخواهيم به تعدادي از كتاب هاي لغت برتر جهت اين آزمون اشاره كنيم :

 • ۴۰۰Must-Have Words For The TOEFL :

مزيت اين كتاب اين است كه لغات را دسته بندي كرده و اين قابليت به خواننده كمك ميكند تا با سرعت بالاتري آنهارا فراگيرد .

 • ۵۰۴ Absolutely Essential Words :

اين كتاب يكي از مراجع مهم در زمينه ي لغت مي باشد .

 • ( Essential Words for the Toefl( Barron’s :

این کتاب مرجع اصلی لغات آزمون تافل است و خواندن آن بسیار توصیه می شود . در اين كتاب شما قادر هستيد بخش هاي مختلف يك لغت را نيز بخاطر بسپاريد .

»»» در كل براي تافل منابع بي شماري موجود است .اما آنچه كه پيشتر گفته شد بهترين مراجع براي كسب نمره ي بالا هستند . اگر زمانتان محدود است در انتخاب منابع دقت نماييد. برخي از منابع ديگر عبارتند از :

 • ۱ . TOEFL Vocabulary Test
 • ۲ . Power 3000 TOEFL Test CDROM Grammar Review
 • ۳ . TOEFL e-Books
 • ۴ . Focus On Grammar
 • ۵ . Essential Grammar in Use Study Guide .
 • ۶ . Useful English Learning e-Books
 • ۷ . TOEFL Exams 1995-2005 .
 • ۸ . TOEFL POWER PREP .
 • ۹ . The Heinemann TOEFL Preparation Course

نتایج آزمون TOEFL IBT و ارسال نتایج به دانشگاه ها :

نتیجه آزمون حدود دو هفته پس از آزمون در پروفایل فرد قابل مشاهده است . البته اخیراً این زمان کمی کاهش یافته است . اعتبار نتایج تا دو سال پس از تاریخ آزمون است .

تا ساعت ۱۰ شب ( به وقت محلی ) روز قبل از آزمون امکان وارد کردن کد ۴ دانشگاه در پروفایل داوطلب برای ارسال رایگان نمرات وجود دارد . پس از آن به ازای هر ارسال مبلغ ۱۸ دلار بوسیله کارت اعتباری باید داده شود. لازم به ذکر است که داوطلبی که بیش از یکبار امتحان تافل iBT را داده باشد، مختار است هر کدام از آزمونهایی را که خود می پسندد نتیجه اش را ارسال کند و نمرات سایر آزمونها ارسال نمی شوند .

 

دو ازمون دیگر در ایران و اکثر کشور ها منقضی شده اند و دیگر کاربری ندارند.

با قسمت سوم این راهنما با عنوان: ازمون IELTS همراه باشید.

دانـــــلود

 • 530 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*


فهرست بهای 95 فرمت Excel دانلود فهرست بهای 95 در 15 رشته
جزوات کدبندی لغات زبان انگلیسی سریع ترین روش حفظ لغات در کوتاه ترین زمان ممکن!
منابع آزمون MSRT + نحوه مطالعه کتب و نمونه سوالات جدید برای ازمون MSRT
منابع آزمون دانشگاه آزاد EPT کتب و نمونه سوالات جدید برای ازمون زبان انگلیسی EPT

Code center

تبلیغات

سبد خرید

 • سبد خریدتان خالی است.

سایت های دانلود رایگان مقاله و کتاب

 دانلود کتاب: 
bookfi.net دانلود مقاله: 
ardabil-sci.com
 
error: Content is protected !